петък, август 12, 2022
  • За нас
  • Контакти
  • Реклама
Digital.bg
  • Home
  • Новини
  • Видео
  • Ревюта
  • Хардуер
  • Софтуер
  • Събития
Plugin Install : Cart Icon need WooCommerce plugin to be installed.
No Result
View All Result
  • Login
  • Home
  • Новини
  • Видео
  • Ревюта
  • Хардуер
  • Софтуер
  • Събития
No Result
View All Result
Digital.bg
No Result
View All Result
Home Новини

Какви характеристики да търсите в камерата на новия си смартфон

by digitalmag
септември 29, 2020
286 3
A A
193
SHARES
4.8k
VIEWS
Share on FacebookShare on WhatsAppShare on LinkedIn

В наши дни смартфоните вече не се предлагат само с една камера, а с по няколко, разположени както отзад, така и отпред. Навярно въпроса обаче, който най-често си задават хората когато си купуват нов смартфон е не колко са камерите, а с какви функции трябва да е оборудвана камерата на един съвременен модел смартфон.

Ще получите отговор на този въпрос от информацията на Android Pit. От нея ще разберете какви функции трябва да имате предвид, когато купувате смартфон, ако искате да той да прави страхотни снимки.

1. Сензорът за изображения

Сензорът за изображения е една от най-важните части на камерата на смартфона и е определяща за качеството на изображението.

1.1. Размер

От всички характеристики на сензора, размерът е най-важен, когато става въпрос за осигуряване на зашеметяващо качество на изображението. Големият сензор е способен да улавя много светлина. Колкото повече светлина се улавя, толкова повече данни се предоставят на сензора. Допълнителните данни се изразяват в по-точни резултати и по-малко грешки, или така наречения шум в изображението.

Когато става дума за условия на ниска осветеност, наличието на достатъчно голям сензор е важно, за да може да се генерират изображения без шум.

Колкото по-малко е числото под фракцията, толкова по-голям е сензорът. 1 / 1.33 инча е по-голям от 1 / 2.3 инча, което от своя страна е по-голямо от 1 / 4.4 инча.

1.2 Мегапиксели и размер на пикселите

Друго предимство на големите сензори е, че имат повече място за съхранение на много пиксели. Едно е сигурно обаче: повечето мегапиксели не са гаранция за по-качествени снимки. Въпреки това, при идеални условия, 100-мегапикселова снимка предлага разбира се по-качествена снимка на оригиналното изображение от 10-мегапикселова снимка.

1.3 Пикселен клъстер, автофокус и други

Сензорите с висока резолюция имат една изключително вълнуваща функция: няколко пиксели на сензора се групират. При Sony това се нарича quad pixel, при Samsung се нарича Tetracell (четири) или Nonacell (девет), в зависимост от размера на клъстера.

Докато quad-pixel или Tetracell сензорите всъщност имат толкова светлинни сензори, колкото и пиксели, броят на цветните филтри в матрицата на Bayer над сензора се намалява с коефициент четири. Така че обикновеният Sony IMX586 със своите 48-мегапиксела има само 12 цветни мегапиксела. Това може да е недостатък в цветовата резолюция, но на практика не играе толкова голяма роля.

Със свързването на тези съседни пиксели, тяхната площ сега става по-голяма и качеството на пиксела се увеличава. По този начин 48-мегапикселовият сензор в 12-мегапикселов режим постига респектиращ размер на пиксела от 1,6 микрона. Isocell HM1 на Samsung дори кондензира (свива) 108-мегапиксела до 12-мегапиксела.

Някои сензори имат не само няколко пиксела под цветен филтър, но и под микроленти, които Sony нарича 2×1-OCL или 2×2-OCL в зависимост от това дали два или четири пиксела са под един обектив.

Този трик превръща всеки един пиксел на сензора в PDAF сензор за автоматично фокусиране. Резултатът е впечатляващ.

1.4 ISO чувствителност

През последните години, някои производители рекламират добавянето на особено високи ISO стойности в спецификационните листове на техните продукти, но това е чиста измама.

ISO чувствителността на камерата може да се сравни с контрола за яркост, чийто горен край може да бъде зададен произволно. Значимостта на това е приблизително същата като максималната скорост по скалата на скоростомера във вашия автомобил. Дори 360-километровият скоростомер не превръща VW Golf в Bugatti.

2. Обективи

Обективът на камерата гарантира, че светлината достига до сензора. Подобно на размера на сензора, обективът определя колко светлина може да улови системата на камерата. В допълнение, лещите са отговорни за ъгъла на видимост, увеличението и други

2.1 От ултраширокоъгълни до Telezoom

Ето една груба класификация на фокусното разстояние и обозначения:

– Ултра широкоъгълен („0,5x“): ултра широкоъгълният описва фокусно разстояние под 20 милиметра за смартфони – или ъгли на видимост над 90 градуса. Ултра широкоъгълният е идеален за панорамни снимки.

– Широкоъгълен („1x“): това е обхватът на основната камера на вашия смартфон, който обикновено има фокусно разстояние около 25 милиметра. 

– Телефото камера за увеличение (2x и повече): всичко до 50 милиметра попада в обхвата на „Telezoom“. Няколко смартфона вече имат такива камери.

2.2 Фокусно разстояние

Фокусното разстояние в 35-милиметровия еквивалент е размер, сравним във всички камери, за да се опише определено увеличение. В повечето случаи, добавянето в 35 мм еквивалент се пропуска в спецификационните листове в полза на четливостта.

За вас като клиент това означава едно: знаете точно какво увеличение получавате, когато купувате смартфон със 120-градусов ултра широкоъгълен обектив.

120 градуса или 12 милиметра са изключително широкоъгълни фигури. 24 милиметра е това, с което сте запознати от основните камери на вашите смартфони. 50 милиметра е приблизително същото като обичайното ви зрение и е подходящо за портрети – точно като 85 милиметра.

Освен това, уверете се, че няма големи дупки между различните фокусни разстояния на вашия смартфон, защото това се изразява в известна загуба на качество. По принцип, ако искате да правите добри снимки при определено увеличение, вашият смартфон трябва да поддържа това увеличение възможно най-добре с камерен модул със съответното фокусно разстояние.

2.3 Мащабиране

Не се поддавайте на „изкушенията“  за увеличение със стойности като 100x, 60x или 30x. Те са измислени от маркетинга и продуктовите мениджъри. Решаващият фактор за качеството на изображението при смартфоните при големи фокусни разстояния е телефото камерата. Тук трябва да вземете предвид реалната фокусна дължина от една страна и сензора от друга.

2.4 Бленда

F2.2, F1.8, или F1.5 блендите са просто едно популярно маркетингово средство. Дали смартфонът има максимално съотношение на блендата F1.5 или F1.8, не е толкова важно по отношение на количеството светлина. Между F1.5 и F1.8 има около половин бленда, което дори не е с 50% повече светлина. Като напомняне, 1 / 1.33-инчов сензор има повече от два пъти размера на площта на 1/2-инчов сензор.

3. Специални камери

От ToF и LiDAR, до Bokeh и Macro: смартфоните се предлагат с всякакви специални камери.

3.1 Time-of-Flight (ToF)

Независимо дали се наричат Time-of-Flight (ToF) като при повечето Android смартфони или LiDAR като при Apple устройства, става въпрос за камери с активна дълбочина. Реалните, забележими предимства са малко.

Ето защо не е разумно решението ви за това кой телефон да си купите да се основава на тази характеристика.

3.2 Камера Bokeh

Сензорите за боке или дълбочина са особено популярни в смартфоните от среден клас. Това е разбираемо, защото за производителите те се оказват евтин начин за „надграждане“ на смартфона. Можете спокойно да пренебрегнете сензорите за боке.

3.3 Макро камера

Макрокамерите бяха друга тенденция през последните няколко месеца, но дали имате реална полза от тях е под въпрос като сензорите за боке ефект.

За разлика от сензора за боке, макрокамерите всъщност имат предимство. Известно е,че малките сензори имат доста голяма дълбочина на полето, така че не е нужно да бъдете толкова внимателни, когато правите снимки. А отделно наличният макро режим в съответните смартфони ви кани да откриете света в детайли.

4. Софтуер

Независимо дали става въпрос за алгоритми за обработка на изображения или за самото приложение на камерата: софтуерът играе важна роля. Най-важното тук е удобството за ползване. Приложенията за камери на някои производители се поддържат много лесно, докато други предлагат безброй функции и опции за настройка. Кое е най-подходящото за вас? Единственото нещо, което важи тук е да опитате сами!

Същото се отнася и за различните специални режими: Ако правите много снимки в тъмното, трябва да изберете смартфон с добър нощен режим.

 

Вижте най-добрите приложения за оразмеряване на снимки за Android

Previous Post

5 значими новини от технологичния свят на 28 септември в digtal.bg (Видео)

Next Post

Какво знаем за мултифункционалните монохромни лазерни принтиращи устройства от серията TonerBenefit на Brother

Подобни публикации

Новини

Mини компютрите Raspberry Pi вече поддържат Fedora OS

август 12, 2022
Видео

5 технологични новини, които ще научите днес (Видео)

август 12, 2022
Новини

AMD с рекорден дял при мобилните процесори

август 12, 2022
Новини

Как ни следят Facebook и Instagram

август 12, 2022
Новини

Xiaomi CyberOne е първият хуманоиден робот на компанията

август 12, 2022
Новини

Мoto X30 Pro и S30 Pro са новите флагмани на компанията

август 12, 2022
Новини

Xiaomi Mix Fold 2 – най-тънкият гъвкав смартфон с оптика на Leica

август 12, 2022
Новини

Facebook тестват криптиране oт край до край в Messenger

август 12, 2022
Load More
Next Post

Какво знаем за мултифункционалните монохромни лазерни принтиращи устройства от серията TonerBenefit на Brother

Discussion about this post

Популярно

  • Премиерата на iPhone 14 Pro ще е онлайн

    47 shares
    Share 19 Tweet 12
  • Каква е цената на Huawei Mate Xs 2 в България

    66 shares
    Share 26 Tweet 17
  • iPhone 14 Pro ще поддържа 30W бързо зареждане и ще се продава в лилаво

    115 shares
    Share 46 Tweet 29
  • 9 интересни неща за гъвкавия смартфон Huawei Mate Xs 2 (Видео)

    62 shares
    Share 25 Tweet 16
  • Защо Mercedes-Benz Vision EQXX е най-добрият електрически автомобил

    11 shares
    Share 4 Tweet 3

Mини компютрите Raspberry Pi вече поддържат Fedora OS

август 12, 2022

5 технологични новини, които ще научите днес (Видео)

август 12, 2022

AMD с рекорден дял при мобилните процесори

август 12, 2022

Как ни следят Facebook и Instagram

август 12, 2022

Xiaomi CyberOne е първият хуманоиден робот на компанията

август 12, 2022

Мoto X30 Pro и S30 Pro са новите флагмани на компанията

август 12, 2022

Теми

android apple google huawei Internet internetInternet iphone microsoft samsung smartfonix windows Автомобили Бизнес Дизайн Иновации Лайфстайл Смартфони Телевизор Технологии аndroid автомобилиАвтомобили бизнесБизнес бъдещеБъдеще видео видеоВидео дизайнДизайн изобретенияИзобретения иновацииИновации интернет компютри комуникация лайфстайлЛайфстайл любопитно мобилни-устройства полезна-информация полезни-съвети приложения сигурност смартфон смартфони софтуер събитияСъбития съвети технологииТехнологии хардуер

Публикации

Digital.bg

© 2022 Digital.bg

DIGITAL Media Ltd.

  • За нас
  • Контакти
  • Реклама
  • GDPR
  • Условия за ползване
  • Бисквитки

Следвайте ни:

No Result
View All Result
  • Home
  • Новини
  • Видео
  • Ревюта
  • Хардуер
  • Софтуер
  • Събития

© 2022 Digital.bg

Welcome Back!

Sign In with Facebook
Sign In with Google
Sign In with Linked In
OR

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT

Add New Playlist