Thursday, March 23, 2023
  • За нас
  • Контакти
  • Реклама
Digital.bg
  • Home
  • Новини
  • Видео
  • Ревюта
  • Хардуер
  • Софтуер
  • Събития
Plugin Install : Cart Icon need WooCommerce plugin to be installed.
No Result
View All Result
  • Login
  • Home
  • Новини
  • Видео
  • Ревюта
  • Хардуер
  • Софтуер
  • Събития
No Result
View All Result
Digital.bg
No Result
View All Result
Home Новини

Какво е изкуствен интелект (AI)

by digitalmag
November 13, 2017
1.9k 20
A A
1.3k
SHARES
32.7k
VIEWS
Share on FacebookShare on WhatsAppShare on LinkedIn

Днес всеки говори за изкуствен интелект, но дали разбираме за какво точно става дума? Това е важно, защото с всеки изминал ден човечеството се приближава с още една крачка към бъдеще, в което машини и хора ще живеят в по-тясна симбиоза.

 

От Android Pit ще се опитат да внесат яснота по темата за изкуствения интелект или AI.

История

Изкуственият интелект все повече играе важна роля в живота ни, а последната тенденция са AI процесорите в нашите смартфони. Тази технология започва да се развива още през 50-те години на миналия век с проекта Dartmouth Summer Research Project на Dartmouth College в САЩ.

 

Той става популярен с работата на Алън Тюринг, на когото принадлежи известния тест на Тюринг. Но AI влиза под светлината на прожекторите на световната сцена с появата на шахматния суперкомпютър Deep Blue на IBM, който беше първата машина, която победи световния шампион по шах Гари Каспаров в мач през 1996 година.

 

Алгоритмите за изкуствен интелект са използвани в центровете за данни и на големите компютри в продължение на много години, но едва сега са налице в сферата на потребителската електроника.

Определение за изкуствен  интелект

Определението за изкуствен интелект го характеризира като клон на компютърната наука, който се занимава с автоматизиране на интелигентно поведение. Трудността идва от това, че е много трудно да се определи точно интелигентността  и затова изкуственият интелект също не може да бъде точно определен.

 

По принцип терминът се използва, за да се опишат системите, чиято цел е да използват машини, за да подражават и симулират човешката интелигентност и съответното поведение. Това може да бъде постигнато чрез прости алгоритми и предварително дефинирани модели, но може да стане и много по-сложно.

Различни видове AI

Символичните AI системи работят с абстрактни символи, които се използват за представяне на знанието. Това е класическата AI технология, която преследва идеята, че човешкото мислене може да бъде възстановено на йерархично, логическо ниво.

 

Информацията се обработва отгоре, като работи със символи, които могат да се четат от човек, абстрактни връзки и логически заключения. Невронният изкуствен интелект стана популярен в компютърните науки в края на 80-те години на миналия век.

 

Тук знанието не е представено чрез символи, а по-скоро с изкуствени неврони и техните връзки – нещо като реконструиран мозък. Събраното знание се разделя на малки парчета – невроните – и след това се свързва и се вгражда в групи. За разлика от символичния AI, невронната система трябва да бъде обучена и стимулирана, така че нервните мрежи да събират опит и да растат, затова натрупват по-голямо знание.

 

Невронните мрежи са организирани в слоеве, свързани помежду си чрез симулирани линии. Най-горният слой е входен слой, който работи като сензор, който приема информацията, която ще се обработва, и я предава по-долу. Той е последван от най-малко два или повече от двадесет в големите системи – слоеве, които са йерархично една над друга и изпращат и класифицират информация чрез връзките. На самото дъно е изходният слой, който обикновено има най-малък брой изкуствени неврони. Той предоставя изчислените данни в машинно четима форма.

Методи и инструменти

Съществуват различни инструменти и методи за прилагане на изкуствен интелект в реални сценарии, някои от които могат да бъдат използвани паралелно. Основата на всичко това е машинното обучение, което се определя като система, която изгражда знания от опит. Този процес дава възможност на системата да открива модели и закони с все по-голяма скорост и точност. При машинното обучение се използва символен и невронен AI.

 

Дълбокото обучение (Deep Learning) е подтип на машинното обучение, който става все по-важен. В този случай се използват само невронни AI, т.е. невронни мрежи. Дълбокото обучение е в основата на повечето приложения на AI. Благодарение на възможността за все по-голямо разширяване на дизайна на невронните мрежи с по-сложни и мощни нови слоеве, дълбокото обучение е лесно мащабируемо и приспособимо към много приложения.

 

Съществуват три учебни процеса за обучение на невронни мрежи: учене под контрол, без надзор и обучение с утвърждение, осигуряващо много различни начини за регулиране на начина на въвеждане на желания резултат.

 

Целевите стойности и параметри се задават отвън при обучението под контрол, при безконтролно обучение, системата се опитва да идентифицира модели във входа, които имат идентифицируема структура и могат да бъдат възпроизведени. При обучението с утвърждение машината също работи независимо, но се възнаграждава или наказва в зависимост от успеха или провала.

Приложения

Изкуственият интелект вече се използва в много области, но в никакъв случай не всички от тях са видими на пръв поглед. Следователно, изборът на сценарии, които се възползват от възможностите на тази технология, в никакъв случай не е завършен.

 

Механизмите на изкуствената интелигентност са отлични за откриване, идентифициране и класифициране на обекти и лица върху снимки и видеоклипове. Такова разпознаване е възможно и за аудио данни.

 

При обслужването на клиенти все повече се използват чатботове. Тези асистенти разпознават ключови думи, които клиентът може да каже и отговарят според зададената им стойност. В зависимост от употребата, този асистент може да бъде повече или по-малко сложен.

Анализът на мнения не се използва само за прогнозиране на изборите в политиката, но и в маркетинга и много други области. Алгоритмите за търсене като Google са естествено строго секретни. Но начинът, по който се изчисляват, измерват и извеждат резултатите от търсенето, до голяма степен се определят от механизмите, които работят с машинното обучение.

 

Програмата Word и нейната функция за проверка на граматиката и правописа на текста е класическо приложение на символичен AI, което се използва от дълго време. Езикът се определя като сложна мрежа от правила и инструкции, които анализират блокове от текст в изречение и при определени обстоятелства могат да идентифицират и коригират грешки. Тези способности се използват и за синтезиране на речта от Siri, Cortana, Alexa и Google Assistant.

 

Освен това има многобройни научноизследователски проекти за изкуствен интелект, като най-важният от тях е Watson на IBM. Компютърната програма вече направи първия си публичен дебют през 2011 година в телевизионната викторина Jeopardy, където се изправи срещу двама души и спечели.

 

Японска застрахователна компания използва Watson от месец януари, за да проверява застрахованите клиенти, тяхната история и медицински данни и да оценява нараняванията и заболяванията. Според информацията на компанията Уотсън заменя около 30 служители. Загубата на работни места чрез автоматизация е само един от етичните и социални въпроси около AI, който е предмет на корпоративни и академични изследвания.

 

Вижте шест любопитни факта за изкуствения интелект

Previous Post

Как снима Nokia 6 – Тестови Снимки и Видео

Next Post

Panasonic Lumix GH5 – Тест на Камера (Снимки и Видео)

Подобни публикации

Новини

7 полезни функции в камерата на Android смартфон

March 22, 2023
Новини

Redmi 12C се продава в България за 269 лв.

March 22, 2023
Видео

5 технологични новини, които ще научите днес (Видео)

March 22, 2023
Новини

Как да изпробвате чатбота Google Bard

March 22, 2023
Новини

Колко добра е камерата на Galaxy A54 5G, според DxOMark

March 22, 2023
Новини

Instagram започват да показват реклами в резултатите от търсенето

March 22, 2023
Новини

Redmi Note 12 Turbo ще е първият смартфон със Snapdragon 7+ Gen 2 процесор

March 22, 2023
Новини

За какво ще се използва процесора Samsung Exynos Connect U100

March 22, 2023
Load More
Next Post

Panasonic Lumix GH5 - Тест на Камера (Снимки и Видео)

Discussion about this post

Популярно

  • Как да добавим Dynamic Island в смартфон с Android

    40 shares
    Share 16 Tweet 10
  • Xiaomi 13 – Един от най-добрите смартфони за 2023 година

    16 shares
    Share 6 Tweet 4
  • NASA заснеха мистериозни кръгли дюни на Марс

    62 shares
    Share 25 Tweet 16
  • Най-интересните функции в Moto g72

    14 shares
    Share 6 Tweet 4
  • 5 безплатни Andorid и iOS приложения за сигурност

    10 shares
    Share 4 Tweet 3

7 полезни функции в камерата на Android смартфон

March 22, 2023

Redmi 12C се продава в България за 269 лв.

March 22, 2023

5 технологични новини, които ще научите днес (Видео)

March 22, 2023

Как да изпробвате чатбота Google Bard

March 22, 2023

Колко добра е камерата на Galaxy A54 5G, според DxOMark

March 22, 2023

Instagram започват да показват реклами в резултатите от търсенето

March 22, 2023

Теми

android apple google huawei Internet internetInternet iphone samsung smartfonix windows Автомобили Бизнес Дизайн Иновации Лайфстайл Мобилен телефон Нови модели смартфони Приложения Смартфони Телевизор Технологии Технологични новини автомобилиАвтомобили бизнесБизнес бъдещеБъдеще видео видеоВидео дизайнДизайн изобретенияИзобретения иновацииИновации интернет компютри лайфстайлЛайфстайл мобилни-устройства полезна-информация полезни-съвети приложения сигурност смартфон смартфони софтуер събитияСъбития съвети технологииТехнологии хардуер

Публикации

Digital.bg

© 2022 Digital.bg

DIGITAL Media Ltd.

  • За нас
  • Контакти
  • Реклама
  • GDPR
  • Условия за ползване
  • Бисквитки

Следвайте ни:

No Result
View All Result
  • Home
  • Новини
  • Видео
  • Ревюта
  • Хардуер
  • Софтуер
  • Събития

© 2022 Digital.bg

Welcome Back!

Sign In with Facebook
Sign In with Google
Sign In with Linked In
OR

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept”, you consent to the use of ALL the cookies.
Do not sell my personal information.
Cookie SettingsAccept
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT

Add New Playlist