Колко пароли използвате? Съдейки от безбройните акаунти за какво ли не и постоянните препоръки да използваме различни пароли, със сигурност, ще отговорите с “много”, или дори “прекалено много”. Как да запомним толкова много пароли? CNN публикува съветите на експерта по криптография Брус Шнейер.
Той препоръчва да не се срамувате от догмите и да запишете паролите си на листче хартия, което да съхранявате в портфейла си. Това ще е особено полезно, ако компютърът ви не е винаги с вас. Ако обаче е, тогава може да използвате програма като Password Safe. Тя е напълно безплатна и предоставя лесен и сигурен начин да защитите всичките си пароли и напрактика да трябва да помните само една.
Изненадващо много хора разтичат именно на записването на паролите на лист хартия, или по-рисковия – запомнянето им (по-рисков, защото при днешните нива на стрес и информация, забравянето на няколко думи и цифри е много лесно). Напоследък на интерес се радват и USB пазители на пароли, които напрактика обединяват цифровото и хартиено съхранение на данните, без да се налага всеки път да пишете паролите. Те ще са винаги с вас и ще са в цифров вид. Има всякакви модели, включително и такива, които могат да работят без допълнителен софутер.
Друг нов метод за съхранение на пароли е cloud компютинг, но се съмняваме, че той ще придобие особена популярност в близко бъдеще. Все пак трябва да имате голямо доверие на компанията, която предоставя тези услуги, дори и да няма голяма опасност. Не се препоръчва да се доверявате на практичните функции на някои браузери, които предлагат да помнят паролите вместо вас. Ако хакер успее да пробие защитата на браузера, а това не е особено трудно, може да открие и вашите пароли.
Discussion about this post