В днешно време всеки може да научи почти всичко за всекиго. Ако злонамерен хакер, обаче се сдобие с правилната информация, той може да я използва. Например, за да открадне личните ви данни, номера на кредитната ви карта или самоличността ви. Още по-лошо е, че получаването на тези данни е много лесно благодарение на смартфоните.
Ето някои признаци, че телефонът ви може да е компрометиран. Ако смятате, че телефонът ви се проследява, занесете го в сервизен център, съветват от slashgear.
Непознати приложения в телефона ви
Нека започнем с най-очевидния предупредителен знак – приложенията. През повечето време приложенията, които изтегляте са безопасни.
Ако откриете в телефона си приложение, което не познавате, то може да е прикрит шпионски софтуер. Тези злонамерени програми могат да проникнат в смарт устройствата ви по безброй начини. Един от най-разпространените методи е да се прикрепят към други приложения и да се инсталират като зловреден софтуер.
Обикновено можете да избегнете това, като инсталирате само приложения, проверени от PlayStore за Android, но и това не е решение.
Всъщност понякога злонамерените програми се маскират като легитимни приложения и подмамват потребителите да ги инсталират.
Вярно е, че някои смартфони се доставят с предварително инсталирани приложения и много от тези програми е невъзможно да бъдат деинсталирани. Обърнете внимание на това какви приложения са предварително инсталирани на всеки нов телефон, който купувате, тъй като можете да изключите тези приложения. В противен случай, ако откриете непознато приложение, това трябва да е знак да потърсите експерт. Нека те да разберат дали програмата действително е шпионски софтуер, или просто е фалшиво положителна.
Странни текстови съобщения
Случвало се е всеки да получи странни текстови съобщения. Може би сте получавали един или два sms от някого, който ви пита за профил в приложение за запознанства, който не притежавате. Но дори и да сте получавали, това са били просто текстове от измамници, които се опитват да ви измамят.
Вероятно са открили телефонния ви номер. но никакъв случай не шпионират телефона ви. Не всяко странно текстово съобщение обаче е толкова злонамерено.
Макар, че по принцип е разумно да игнорирате или изтривате текстови съобщения от номера, които не познавате. Някои хора могат да получат съобщения, които се състоят от произволен низ от букви, цифри и други символи. Това може да е поредният опит за фишинг, а може да е и знак, че на телефона ви има шпионски софтуер и привидно случайните букви и цифри не са случайни, а инструкции за програми за проследяване.
Ако получите тези съобщения веднъж, вероятно няма за какво да се притеснявате. Но ако ги получавате няколко пъти, трябва да занесете телефона си за ремонт и/или отстраняване на вируси, за да сте сигурни.
Телефонът ви работи бавно и загрява
Нищо не е вечно, особено електронните устройства. В крайна сметка компютрите и смартфоните се забавят, но обикновено има логика за това поведение. Когато смартфонът се забавя по начин, който противоречи на определени закономерности, причината може да е шпионски софтуер.
За да може ефективно да проследява телефона ви и неговата дейност, шпионският софтуер постоянно работи във фонов режим. Това отнема ресурси, обикновено запазени за други приложения и услуги, като по този начин забавя телефона ви. Освен това, поради постоянното натоварване на процесора от шпионски софтуер, тези програми го карат да се нагрява.
Трябва да подчертаем, че бавният и горещ телефон не е задължително доказателство за наличие на шпионски софтуер. Може би телефонът ви е стар. Може би настройките на телефона или на приложенията намаляват производителността, а може би виновни са софтуерни или хардуерни проблеми. Що се отнася до слабия живот на батерията на телефона, може би вградените функции източват енергия или може би трябва да спрете да зареждате батерията на 100%.
Но ако телефонът ви е горещ при допир, докато не работите с него, и обработва дори най-простите задачи бавно, трябва да го занесете в сервизен център като предпазна мярка. Дори и шпионският софтуер да не е виновен за това, трябва да отстраните проблема независимо от това.
Необичайна активност на телефона
Тъй като смартфоните се свързват с различни услуги и служат като устройства за изпращане на текстови съобщения и обаждания, те предупреждават потребителите за важни известия. Тези известия могат да бъдат досадни, когато се опитвате да спите или да гледате филм, но поне ви информират за важни събития. Какво се случва обаче, когато телефонът се държи така, сякаш се появява известие, а такова няма?
Уведомленията на телефона се появяват под различни форми, но обикновено се оповестяват с моментно осветяване на екрана, звук или вибрация. Ако това се случва без никакви свързани известия, телефонът ви може да е заразен с шпионски софтуер, който създава тези фалшиви известия. Известно е обаче, че доброкачествени приложения, като например Edge Panels, също действат и причиняват тези проблеми.
Не всички необичайни действия на телефона, причинени от шпионски софтуер, се ограничават до фалшиви известия. Понякога телефоните могат да се забавят или дори да се рестартират без предупреждение, но това лесно може да е резултат от инсталиране на актуализации на телефона. Ако обаче това се случва редовно, може да поискате да проверите телефона си.
Допълнителна употреба на данни
Всеки смартфон се предлага с план за мобилен интернет. Той ви позволява да сърфирате в мрежата, да навигирате чрез GPS и да изпращате снимки. Колкото повече информация иска или изпраща телефонът ви, толкова повече данни използва. Това правило важи за много програми и услуги в телефона, включително и за такива, които никога не сте инсталирали.
Основната цел на шпионския софтуер е да шпионира телефона ви и да събира данни, но какво прави с тези данни? Препраща информацията като пакети на лицето, което е създало шпионския софтуер. Колкото повече събира шпионският софтуер, толкова повече информация изпраща, което изразходва все повече от плановете ви за данни. В зависимост от плана ви може да ви бъде начислена по-висока такса за използване на данни. Защото шпионският софтуер е прекарал останалата част в изпращане на лична информация, или скоростта на данните ви може да бъде намалена.
Ако данните ви свършват твърде бързо и сте сигурни, че всъщност не използвате толкова много, проверете кои приложения използват данните ви. След като го направите, вероятно ще можете да определите дали телефонът ви е заразен с шпионски софтуер или случайно сте оставили “Pokémon GO” да работи във фонов режим.
Записите на телефона не съвпадат
Шпионският софтуер обикновено работи дискретно във фонов режим. Ако не отчетете, че батерията се изтощава бързо и производителността намалява на телефона, може и да не разберете, че някой ви шпионира. Понякога обаче вирусите оставят следи, които можете да проследите, ако знаете къде да търсите.
Зловредният софтуер в смартфоните обикновено се среща в две разновидности. Такъв, който записва действията ви, и такъв, който касае приложенията ви. Първият може да прави снимки и видеоклипове на вашите текстове и на уебсайтове, които сте посетили. Или на вас чрез камерата на смартфона ви – докато вторият може да посещава уебсайтове, без да разберете това. И двете форми на шпионски софтуер обаче все пак трябва да запазят някъде. И тъй като паметта на телефона е най-близкото устройство за съхранение, тя обикновено е първият избор на вируса.
Ако забележите скрийншоти или видеоклипове, които не помните да сте правили, особено скрийншоти и видеоклипове с потенциално чувствителна информация. Като например текстови съобщения и номера на кредитни карти. Или ако историята на браузъра ви е пълна с уебсайтове, които не помните да сте посещавали, вероятно имате вирус за проследяване.
Ако имате късмет, можете да идентифицирате тези вируси, преди да са нанесли щети. Например, когато включите камерата или микрофона на смартфона си, в горната част на екрана светва малка лампичка. Ако видите тази лампичка, но не сте включили камерата или микрофона, незабавно занесете смартфона си в сервиз.
Странни шумове по време на разговори
Навремето, за да подслушвате телефонни разговори, трябваше физически да прикрепите или да поставите подслушвателни устройства към телефоните или телефонните линии. Това не е възможно при смартфоните. Все пак недобросъвестни хора могат да подслушват смартфони и да записват разговори, ако решат, но софтуерът за запис е малко по-неудобен.
Хипотетично, шпионски софтуер, предназначен да записва гласа ви, може да се крие в телефона ви и вие никога да не разберете за това. Поне докато не се обадите на някого. Хората, които са открили софтуер за подслушване в смартфоните си, съобщават, че разговорите им постоянно са били прекъсвани от постоянни звукови сигнали, ехо и бял шум.
Сега, преди да тръгнете и да предположите, че някой от тези звуци е продукт на записващ шпионски софтуер, имайте предвид, че те лесно се обясняват с лошо приемане. Може би се намирате на лошо място за провеждане на разговор, а може би и човекът, с когото говорите. Тайната за определяне на това дали смартфонът ви е бил подслушван е в последователността. Ако пиуканията, белият шум и ехото тормозят всяко ваше телефонно обаждане – и имаме предвид буквално всяко обаждане – тогава телефонът ви вероятно е подслушван. Или това, или вашият доставчик на услуги не покрива района ви толкова, колкото сте си мислели.