Проучване на двама дипломанти от MIT посочи, че ефективността на биогоривата зависи от различни фактори, а не само от вида на изходния материал. Всъщност, в определени ситуации, производството на биогориво дори отнема повече енергия, отколкото самия продукт би могъл да спести, сподели CNet News.
Изследването на двамата дипломанти е продължило близо четири години, в периода на които те са анализирали 14 вида суровина за биогориво и обикновено дизелово гориво. Резултатите от проучването сочат, че дори и най-добрите технологии може да изразходят по-голямо количество енергия и да произведат повече емисии CO2, отколкото горивото би могло да спести в последствие. Най-важните фактори в случая са месторастенето на използваните растения и начинът, по който се обработва самата суровина.
Освен това, ако земята, върху която се отглеждат културите е била многократно използвана, зрелите растения няма да имат достатъчно количество биомаса за производство на качествено гориво. Така например, биогоривата от палми, отгледани в плантации (изсечени гори) произвеждат до 55% повече CO2, отколкото насаждения върху некултивирана земя. Най-подходящото растение за енергийната индустрия е синьо-зеленото водорасло алгае, което лесно може да се отглежда в плантации, добавиха младите учени.
Discussion about this post