Древността е важен период от човешката еволюция, който не спира да изненадва научните среди. Все още има въпроси и мистерии, които не могат да бъдат разгадани дори след стотици или хиляди години. Така например международен екип от учени описват древен човешки фосил в Китай, който не прилича на нито един друг хоминин откриван досега.
Уникалната находка открита в Хуалонгдонг, Източна Азия преди четири години все още озадачава учените. Останките са на некласифициран хоминин, означен с HLD 6 и включват челюст, череп и кости на краката. Актуалните тестове показват, че находката не съответства нито на родословието, което се е разделило, за да образува неандерталците, нито на денисовия човек.
Резултатите се различават и от настоящата версия на човешкото родословно дърво, което предполага наличието на друг клон за обяснение на HLD 6. Лицето на хоминина е подобно на това на съвременната човешка линия, която се е отделила от “Homo erectus” още преди 750 000 години, съобщава ScienceAlert.
Изследователите смятат, че са открили изцяло нова линия – хибрид между клона, който ни е дал съвременните хора, и този, който ни дава други древни хоминини в региона, като денисовите хора. Фосилизираната челюст и череп принадлежат на 12- или 13-годишно дете и докато лицето му има черти, подобни на съвременния човек, крайниците, капачката на черепа и челюстта „изглежда отразяват по-примитивни черти.