На 94-годишна възраст почина съоснователят на Intel Гордън Мур. Човекът, който стои зад “закона на Мур”, превърнал се в движеща сила сред производителите на компютри, телефони и друга електроника.
Закон на Мур
През 1965 г. Мур прогнозира, че с усъвършенстването на производството на компютърни чипове и намаляването на размера на компонентите броят на транзисторите в един чип ще се удвоява всяка година. Това ще доведе до драстично увеличение на производителността и възможностите. Десетилетие по-късно той променя наблюдението на всеки две години.
Този “закон” се превърна в цел, към която се стремяха технологичните компании, и установи ритъм на иновациите, който поддържаше напредъка.
Това означава, наред с други неща, че телефонът ви с джобни размери е по-мощен, отколкото навремето е била пълна стая с компютри.
Тъй като компонентите на чиповете вече са се свили до атомни мащаби, някои твърдят, че законът на Мур е изчерпан. Други обаче твърдят, че той ще продължи да действа благодарение на производствени иновации. Като например изграждането на чипове, съставени не само от едно, но и от няколко парчета силиций.
Гордън Мур
Мур е роден в Сан Франциско през 1929 г. По-късно посещава Държавния университет в Сан Хосе, Калифорнийския университет в Бъркли и Калтех, където получава докторска степен по химия.
През 1957 г. основава Fairchild Semiconductor заедно с Робърт Нойс, който помага за изобретяването на микрочипа или интегралната схема. Те са в основата на проектирането на компютърни чипове и проправя пътя за iPhone и безброй други джаджи. През 1968 г. двамата основават Intel, която се превръща в най-големия производител на чипове в света, макар че впоследствие се отказва от тази корона.
В по-късните години Мур се занимава с благотворителност. Фондация “Гордън и Бети Мур”, създадена заедно със съпругата му, отпуска безвъзмездни средства за дейности, насочени към опазване на околната среда, научни изследвания и висше образование.
През 1990 г. Мур получава Националния медал за технологии, а през 2002 г. е удостоен с Президентския медал на свободата – най-високото гражданско отличие в САЩ.