Вижте още видео ревюто на най-здравата Nokia XR20 – ударо и водоустойчив смартфон от ново поколение
Неразрушим – това е Nokia XR20. Тези от вас, които следят видео ревютата на Digital.bg вече знаят на какви външни влияния може да устои този смартфон. Тук няма да ви преразказваме всичко което разбрахме за здравината на корпуса на бронирания смартфон.
В случай, че сте пропуснали да гледате първата част на видео ревюто, което Digital.bg му посвети, над тази статия сме приложили директен линк към него. Бързаме толкова много и спестяваме уводните си думи, защото за Nokia XR20 има още доста какво да се покаже. Тук ще споделим преките си впечатленията от техническите параметри на смартфона след няколко дни обстойни тестове.
А сега ще започнем същинската част на ревюто ни с нещо интересно, което е ключов елемент при Nokia XR20.
Ще започнем от дисплея, който е тази част на смартфона, която прави връзката между нас и целияхардуер, който ще разгледаме малко по-късно. При XR20, Nokia са се погрижили смартфонът да има дисплей с достатъчно голяма зрителна площ според съвременните разбирания.
Пред очите си имаме IPS матрица с 6.67″ диагонал, централно в горната част на която е вградена селфи камерата. Нейната дупка не е прекалено голяма и тя не пречи на цялостното ни възприемане на картината, която пресъздава дисплея.
Следствие вграждането на камерата в дисплея, рамката около него ме е прекалено голяма и респективно имаме усещането че лицевата част на телефона е заета почти изцяло от дисплей. Това обаче е само оптически ефект, защото реално дисплея заема около 77% от цялата видима площ.
Дисплеят е с оптимизирано за гледане на видео съдържание съотношение на страните – 20:9. Резолюцията му е FHD+ 2400×1080 пиксела. На база на това можем да пресметнем, че размерът на всеки от пикселите е 0.0644мм, а плътността на пикселите за 1″ или така нареченият PPI е 395. Зад тази цифра се крие основно добра детайлност на образа.
Следствие на която, дори да гледаме от близко дисплея, няма да забелязваме очертанията на пикселите. Това пък от своя страна ще доведе до намалена умора в очите ни след продължителна работа с телефона. Нещо, на която напоследък обръщаме все по-голямо внимание. Т
ествайки Nokia XR20 навън по време на слънчев ден, впечатление ни прави, че дисплеят е добре видим, дори към него да е е директно насочена светлина. Ефект, който се дължи на високата яркост на дисплея. Тук тя е цели 550 нита.
По отношение на хардуера при бронираният XR20, Nokia са заложили на достатъчно надеждна комбинация от 8nm 5G централен процесор с достатъчно количество оперативна памет и сторидж. При паметта има има две разновидности – 4GB RAM с 64GB сторидж, което според днешните разбирания е малко, още повече, че слота за допълнителна microSD памет е от хибриден тип.
Вторият вариант е 128GB вградена памет с 6GB RAM, което по наше мнение е напълно достатъчно на смартфона за работа с тежки програми и за съхранение на достатъчно количество информация. Споменатото CPU също е подходящо за по-сериозни натоварвания и се е доказало като достатъчно надеждно.
Става дума за Qualcomm Snapdragon 480, който е с 8 ядра, разделени в две Kryo 460 групи с цел по-висок коефициент на полезно действие и пестене на енергия.
В стандартен работен режим, активни са само две ядра с 2GHz тaктова честота, а когато на смартфона се прави нещо по-трудоемко, като например да се играят игри, процесора активира и останалите си 6 ядра с 1.8GHz тактова честота. Софтуерът който управлява всичко изброено до тук е актуалният Android 11 с фирмен потребителски интерфейс на Nokia.
Типично за Nokia, камерите на XR20 могат да снимат доста добре. Зад основният сензор по традиция за компанията стои фотографският бранд Zeiss optics. Той е с цели 48MP еквивалент и има размери 1/2.25″ и 0.8µm. В характеристиките му откриваме светлосила f/1.8, която позволява на смартфона да снима добре, дори в условия на ограничена заобикаляща светлина.
В случай, че светлина напълно липсва, на помощ идва силна двойна LED светкавица с диапазон на качествено осветяване до 4 метра. Втората камера на Nokia XR20 е 13MP и е ултраширокоъгълна. Тя улавя в кадър цели 123˚. За по-малко запознатите, повечето ултраширокоъгълни сензори при смартфоните днес снимат със зрителен обхват от 118˚.
Споменатата по-рано в ревюто ни селфи камера, която е вградена в горната част на дисплея на смартфона е 8MP и снима с апертура f/2.0. Ето и няколко селфита, които заснехме с различните режими с които разполага тя. Максималното качество на видео запис както при основната, така и при предната камера на XR20 е 1080p.
Всичко изброено до тук в устойчивата на външни влияния Nokia XR20 се захранва от Li-Po батерия с 4630mAh заряд. Тя по време на тестовете ни е достатъчна за средно между 2 и 3 дни комбинирана работа на смартфона с едно зареждане.
Nokia XR20 поддържа бързо 15W безжично зареждане, а в комплект със смартфона идва и бързо 18W жично зарядно. С негова помощ по време на тестовете си успяхме да заредим смартфона от 0 до 100% за около 2 часа и 10 минути.
Discussion about this post