Носенето на очила е свързано с известни неудобства, с които трябва да се справим в ежедневието. Вероятно най-досадният проблем е свързан със запотяването на стъклата. Това може да се случи в невероятно разнообразие от ситуации. Особено актуален проблема стана в контекста на пандемията от COVID-19.
Използването на предпазни маски съчетано с носене на очила стимулира допълнително запотяването на стъклата на очилата. Изследователи от ETH Zurich активно експериментират с технологични решения, които да улеснят потребителите. Последният им пробив в тази насока е специално покритие със способност да предотврати запотяването на стъклата.
Самото замъгляване се случва, когато топлата пара влезе в допир с по-хладната повърхност на очилата. Подобно температурно колебание е причина парата да се превърне във влага и респективно да предизвика мокри частици върху очилата. Решението на този недостатък е загряване на самите стъкла, което обаче не е толкова лесно приложимо.
Все пак ETH Zurich успяват да се справят с ново златно покритие, което използва соларна енергия за производство на топлина, съобщава TheNextWeb. Предимството е, че не се изискват кабели, батерии или други компоненти. Дебелината на покритието е 10 нанометра, което ще улесни приложението им в лещи, обективи и очила.
Лабораторните тестове ще продължат като следващата цел за учените е да увеличат генерираната топлина. Технологията не е скъпа за реализация, което ETH Zurich се надяват да ускори масовото навлизане на тази иновация.