Имам много хора по цял свят, които нямат достъп до питейна вода в ежедневието си, което е доста тревожно. Eкип от учени на МIT създадоха иновативно устройство, което да позволи на хората да извличат вода директно от въздуха. Соларната джаджа е в състояние да го прави дори в най-топлите региони, където влажността е по-малка от 20%. Тя е евтина за производство и учените се надяват един ден да позволи на потребителите в най-бедните страни да имат достъп до необходимото количество питейна вода за всекидневните си нужди.
За да постигнат този ефект от MIT използват специална рамка от метал, която извлича капки вода от въздушните пари. Топлината от Слънцето позволява да се отделят тези молекули и да се превърнат в чиста течност за пиене, което се постигна с процес на кондензация. Сегашният дебит на джаджата е 2.8 литра вода на всеки килограм метална рамка, която се използва на 24 часа. Това означава, че може да извлича приблизително 2-3 литра вода на ден от въздуха, което е достатъчно за потребностите на един човек, съобщава DigitalTrends.
Следващата стъпка е да се увеличи значително капацитета на соларното устройство на MIT. Огромният проблем пред учените е как да постигнат тази цел, като поддържат производствената цена достатъчно евтина. Тепърва предстоят експерименти с новото устройство. Ако всичко върви по план смарт джаджата може да се превърне в така необходимия инструмент за всички хора, които живеят в отдалечени райони и нямат достъп до питейна вода.
Вижте учени откриха как да използват графен, за да направят солената вода питейна
Discussion about this post