Биткойна е термин, който всеки човек вече е чувал. Най-популярната криптовалута попада често в общественото пространство. Увеличаващата се цена на виртуалната валута закономерно кара повече хора да инвестират в хардуер за копаене на биткойни. Необичайната активност на потребителите също вече допринесе за недостиг на видео карти от премиум клас в търговските мрежи.
Ситуацията вероятно ще се подобри в следващите месеци, като биткойна изглежда в дългосрочен план ще продължи да предизвиква сериозен интерес сред инвеститорите. Извличането на биткойни вече изисква по-голяма изчислителна мощност от всякога и създава безпрецедентни затруднения за инфраструктурата на електрически мрежи по цял свят.
Според последното калибриране “Difficulty” рейтинга, който е свързан с ресурсите необходими за генериране на виртуалната валута е достигнал рекордни цифрови изражения и само за последния месец расте с 6%, съобщава TechRadar. В момента стойността е -1.38% от цената на биткойн.
Измерването отразява количеството електрическо изразходвано от мрежата във всеки един момент, което представлява т.нар “хашрейт”.
Тук е момента да уточним, че биткойн е програмиран да настройва “Difficulty” рейтинга на всеки 2016 блока, за да гарантира, че новите се копаят със стабилни параметри. Обикновено преизчисляването се извършва на всеки две седмици. Ако има твърде голямо увеличение на този показател може копаенето да стане контрапродуктивно.
Въпреки това механизма играе ключова роля за регулацията на биткойн екосистемата. Така се гарантира, че блоковете се обработват със стабилна скорост и се подобрява сигурността на мрежата към кибер атаки.
Последните данни показват, че това се превръща в още по-доходоносен пазар, като собствениците на битйкойн са получили рекордните $1.6 млрд. през март., което е с 373% повече, спрямо септември 2020г.
Още от Digital: Вече ще можем да плащаме с биткойни от Google Pay и Samsung Pay
Discussion about this post