Ако следите ревютата, които Digital.bg публикува, то със сигурност сте разпознали характерния силует на Lenovo ThinkPad P16. В първата част на ревюто, което му посветихме, спряхме именно погледа си върху видимото за очите в това интересно, мултифункционално устройство, предназначено за професионална употреба, а и не само.
Какво показахме до тук в ревюто на Lenovo ThinkPad P16
Дотук в ревюто разяснихме всичко около произхода и предназначението на Lenovo ThinkPad P16. Направихме подробен анализ на дизайна, размерите и използваните в корпуса на мобилната работна станция материали. В случай, че сте пропуснали да видите въпросната първа част, можете да кликнете върху снимката по-горе и тя ще се отвори в нов прозорец.
А сега е време да продължим с обзора си, защото в него предстоят много и все по-интересни впечатления от първа ръка.
ThinkPad P16 – Тест на дисплей
Със сигурност дисплеят е един от компонентите в ThinkPad P16, на които Lenovo са обърнали значително внимание. Това е така, защото именно дисплеят прави връзката между използващия лаптопа и хардуера, който се крие в машината. Колкото и добър да е хардуерът, ако дисплеят не е реципрочно добър, провалът ще бъде гарантиран.
Lenovo знаят това и по тази причина не правят компромиси с нито една от общо четирите разновидностите на дисплея при ThinkPad P16. И четирите са с 16” диагонал и могат да се похвалят с много високо качество на предаваната картина.
Едната комбинация условно ще определим като най-слаба. Макар “слаба” да не е най-точното определение за IPS дисплей с WUXGA резолюция, зад която стоят 1920 x 1200 пиксела, гарантиращи много висока детайлност.
Този дисплей има 100% sRGB цветово покритие и с 300 нита яркост. Честотата му на опресняване е 60 Hz и разполага с Anti-Glare, неутрализиращо отблясъците покритие. Налична е втора, надградена версия с WQXGA (2560 x 1600 пиксела) резолюция и 400 нита яркост.
Останалите два варианта за дисплей при новия Lenovo ThinkPad P16 са доста различни и със страхотни параметри. Основната разлика е, че единият е с тъчскрийн функционалност. Той е с WQUXGA, но с по-ниска яркост от топ варианта.
В нашата тестова бройка
Именно той е интегриран в нашата тестова бройка и по-тази причина ще споделим преките си впечатления от него. Пред очите си имаме дисплей с 3840 x 2400 пиксела резолюция, които гарантират изключително висока детайлност на образите, дори да гледаме екрана от съвсем близко разстояние.
Пресмятане от наша страна показва, че плътността на пикселите за площ от 1” е цели 283 PPI. Размерът на всяка от страните на пикселите пък е 0.0897 мм. Сами по себе си тези резултати са впечатляващи. За сравнение ще кажем, че при редица смартфони с далеч по-малки дисплеи, тези параметри са съпоставими.
Този дисплей има още два много важни показателя, които ще отчетем. Единият е меродавното 100% Adobe цветово покритие, а другият яркостта, достигаща цели 600 нита. Както и сами виждате от кадрите на екраните си, цветопредаването при дисплея на тестовия Lenovo ThinkPad P16, е фантастично.
Виждате изключително реалистични и наситени цветове, в комбинация с добра детайлност и контрастност. Дисплеят също така е много добре видим, когато работите с него навън, под ярките слънчеви лъчи или към него е насочена директно лампа. Какъвто е и случаят тук.
Дисплеят на ThinkPad P16 е с Low Blue Light сертификация, която гарантира неутрализиране на вредното синьо лъчение при LED панелите. Също така има на разположение изравняващите цветовете в кадър DisplayHDR 400 и Dolby Vision HDR. Друго важно за правилното пресъздаване на картината е наличието на фабрично X-Rite калибриране.
То спестява много усилия на потребителите, чиято работа е свързана с нуждата от максимално реалистично пресъздаване на цветовете върху дисплея.
ThinkPad P16 – Тест на клавиатура
От дисплея, погледът ни слиза върху клавиатурата на лаптопа. Тя е повече от функционална, защото има на разположение не само пълноразмерни бутони, но нъмпад нумерационен блок в дясно. Бутоните са с ергономична А-симетрична форма и буквално прилягат към пръстите ни по време на писане.
Разстоянието между тях е достатъчно голямо, че да не натискаме случайно съседни при бързо въвеждане на текст. За този тест написахме текста за ревюто, именно използвайки ThinkPad P16, който дойде при нас с инсталирана операционна система Windows 11.
Бутоните имат малко по-къс от стандартния, за ThinkPad серията на Lenovo ход. Измерваме 1.5 мм, спрямо досегашните 1.8 мм. Разликата във възприемането при писане е осезаема. Трябва ни известно време, за да свикнем, но след това спокойно можем да кажем, че този вариант ни е по-удобен. Клавиатурата разполага със силна, регулируема LED подсветка.
Интересно е да се отбележи, че тази клавиатура може да се сваля. Това се прави, за да се открие достъп до WAN модула, единият от двата M.2 SSD диска с памет и два от общо четирите SODIMM слота на RAM паметта. Не че ще ви се налага всеки ден да правите това, но е хубаво да го знаете, от чисто информативна гледна точка.
Тъчпад и тракпойнт
В средата на клавиатурата, впечатление прави открояващ се червен гумиран бутон. Той има своето специално име (TrackPoint) и също толкова специално предназначение. Характерен за ThinkPad серията на Lenovo, той има спомагателна роля при работата с тъчпада. Специално заради него в тъчпада са добавени и тройка физически бутони в горната му част.
Тази комбинация е много удобна за работа с графични задачи, при рисуване или дори напълно за заместване на стандартната външна мишка. Практиката ни показва, че веднъж свикнете ли с тракпойнта, после трудно бихте използвали лаптоп без него.
Самият тъчпад е пораснал на ширина в сравнение с този, който имаха Lenovo ThinkPad P17 G2 и Lenovo ThinkPad P15 G2. Пред себе си имаме 115 мм гладка поликарбонова повърхност, в долната част на която са вградени двойка сензорни бутони. Повърхността реагира бързо и отчетливо на зададените от нас команди. Разполага и с функция за разпознаване на жестови команди.
Какво предстои да видите в ревюто на Lenovo ThinkPad P16
В третата и по своето естество последна част на ревюто, което Digital.bg посвети на мобилната работна станция Lenovo ThinkPad P16, предстои да ви запознаем от близо с неговия хардуер и възможностите за конфигурирането му. Като ще направим и важен акцент върху охлаждането. Ще спрем погледа си на периферната свързаност и на функцоналностите ѝ.
А за финал ще кажем и как се е справила батерията на работната станция по време на тестовете ни и колко бързо се зарежда тя, посредством зарядното, което влиза окомплектовката.