След серия от ревюта, които посветихме на смартфона Motorola Edge 30 Pro, в които узнахте всичко за дизайна и използваните в него материали. Периферията и функционалностите ѝ, хардуера и софтуера, за батерията и начините ѝ за зареждане.
Съвсем логично много от вас ни попитаха “Всичко вече е ясно, но какви са камерите на Motorola Edge 30 Pro и как снимат те?”. Не сме ги забравили, на тях просто отделяме самостоятелно фотографско ревю.
В него, не само ще споделим с вас различни технически характеристики, а ще разгледаме в детайли менюто на камерите на смартфона. Също така ще ви демонстрираме различни тестови снимки, направени с тяхна помощ.
Видео тестове
Ще започнем с това, че Motorola Edge 30 Pro има общо 4 камери, като 3 от тях се намират върху гърба на смартфона. Те са групирани в елипсовиден блок в горната му лява част, без да стърчат прекалено много извън корпуса на устройството.
В дясно от тя са двойна LED светкавица и малка дупчица. Под нея се намира шумопотискащият микрофон, който при видео заснемане улавя концентрирано глас или конкретен звук, изолирайки паразитни шумове. Този микрофон поддържа и функцията “Audio Zoom”, който усилва звука в конкретна мащабирана област във визьора на камерата.
Това видео демонстрира нагледно, как се справя камерата на смартфона, при заснемане на кадри при охграничена околна светлина. Тук ще избързаме да кажем, че максималното качество на видео запис при Motorola Edge 30 Pro е 8K с 24 кадъра в секунда.
Ако снимате в 4K UHD или в FHD то вече имате възможност за избор между 60 и 30fps. Ако влезнете в специалният Slow motion режим на кадансово заснемане, то можете ръчно да регулирате избора си между 960fps, 240fps или 120fps. Важното е да се отбележи, че за разлика от други смартфони, където при забавено движение качеството е едва HD, тук качеството е FHD.
Това пък е видео, заснето посредством Time Laps функцията на смартфона. Друго интересно нещо при видео заснемането с Motorola Edge 30 Pro е, че смартфонът има възможността да снима ултраширокоъгълно и macro видео с 4K UHD, отново с 60fps или с 30fps. За целта на помощ идват допълнителните камери. Но какви са те всъщност?
Технически характеристики на камерите на Motorola Edge 30 Pro
Motorola Edge 30 Pro има два 50MP сензора, като условно единия ще наречем основен, защото с него се правят повечето снимки. Това е средно разположеният сензор, който използва групиращата пиксели за по-качествени снимки Quad Pixel технология.
Този сензор е с размер 1/1.5″ и 1.0μm, апертурата му е f/1.8. Това му позволява от една страна да реализира максимално качествени кадри с реалистични цветове, без изкуствено напудряне и изгаряне, а от друга да прави снимки с минимален шум, дори в условия на ограничена околна светлина.
Допълнително ефекта се подсилва и софтуерно, когато от менюто с настройки се активира режима “Нощно виждане”. Стандартно камерата снима с резолюция 4096х3072 пиксела, които отговарян приблизително на 12.6MP, но когато активирате режима “Висока резолюция”, вече снимате с 8192х6144 пиксела или иначе казано 50.3MP.
Motorola са направили това, за да не правите снимки с прекалено голям обем. В единия случай всяка снимка е с приблизителен размер от 8MB, а в другия е наполовина по-малка – 4MB.
Ако снимате с висока резолюция ви го препоръчваме да го правите когато снимате пейзажи или пък планирате да отрежете само отделен детайл от дадена снимка.
Така например от този кадър ще отрежем десет пъти по-малък детайл с резолюция 819х614 пиксела. Както и сами виждате, крайният резултат е достатъчно добър, че спокойно да бъде споделен в социалните мрежи.
С максимална 50MP резолюция можете да снимате и с втората камера, която се намира най-долу в колоната. Тя е ултраширокоъгълна със 114˚ ъгъл на заснемане.
Изборът на камера става бързо, посредством символите в дясната част на кадриращият екран.
Снимки с Макро и Боке
Там имате и икона с формата на цвете, която активира режима на Макро снимки. Тази екстра ви позволява да правите много близки кадри с висока детайлност и добра фокусировка.
Тук е момента да кажем, че Edge 30 Pro има на разположение Omni-directional PDAF и оптична стабилизация на изображението. Третата камера, която се намира най-горе в колоната от сензори е 2MP и има спомагателна функция да мери дълбочината на кадъра при снимки в които се използва “Ефект Боке”.
При него имаме обект на преден план, който е на фокус, а фонът зад него е дефокусиран. Този ефект се усеща най-добре в портретен режим на снимане.
Творчески филтри
Последният се активира от допълнителното меню, където имате още много различни и интересни функции на камерите. Например “Цвят от селекция” ви позволява да изолирате или подсилите само отделен цвят в кадъра си.
“Синемаграфия” ви помага при снимки на движещи се обекти а “Активен филтър” добавя 23 творчески фултъра, сред които и много интересни монохромни.
Да активираме и режима “Двойно заснемане” при който освен двете 50MP камери върху гърба на Motorola Edge 30 Pro, се включва и предна селфи камера, която има на разположение цели 60MP. В споменатия режим можете да правите различни комбинации от едновременно видео и фото заснемане с трите камери.
Но да се върнем на предната селфи камера, която реално е и с най-висока резолюция от всички камери в Edge 30 Pro. Тя също има доста режими и настройки на заснемане. Включително разкрасяване на лицето в кадър и “Групово селфи”, което прави много широкообхватен панорамен кадър.
Препоръчваме ви да правите всички свои снимки и видео в автоматичен режи, защото в него Motorola Edge 30 Pro работи наистина отлично.
Ако обаче искате да експериментирате, от менюто с настройки, можете да активирате и изцяло ръчният режим “Pro”.
При снимане в автоматичен режим, на помощ идва AI изкуствен интелект. Той може автоматично да разпознае конкретна сцена, за да приложи определен тип настройки за нея.
Например пейзаж, портрет, цветя, храна и други. AI може също така да реализира кадър при улавяне на усмивка, автоматично да изравнява и да прилага така нареченото фотографско “правило на третините”.
Воден знак и GPS таг
Сигурно ви е направило впечатление, че в долният ляв ъгъл на всички тестови снимки, които сме приложили в това ревю, излиза маркер “Заснето с motorola edge 30 pro”. Под нвго пък стои надпис “Digital.bg”.
Тук добавяйки воден знак към снимките си, сами можете да изберете какво да пише на тях. Също така може да бъде добавен и маркер с дата и час на заснемане.
Иначе от настройки, можете да активирате и GPS таг. Той може да добави към файла на всяка снимки и точното местонахождение, където е била направена тя.
Discussion about this post