Вижте още видео ревюто на Philips 279C9 – Един от най-нестандартните монитори, които сме тествали
Независимо от геймърските конзоли, които превземат пазара все повече и са предпочитани предимно от начинаещите геймърси, все още има такива които залагат на настолните конфигурации в които сами избират хардуера на десктоп компютрите си.
Определящ фактор най-често са целите и бюджета с който разполага геймъра. Една достатъчно мощна, за да се справи със съвременните игри, средностатистическа машина излиза около 1000 лева, като в тях включваме само хардуера, който се крие в кутията на десктопа. Към него обаче трябва да добавим няколко неща, като периферните аксесоари – клавиатура и мишка, а най-важен е мониторът.
Именно той е тази част от настолната конфигурация, която може да увеличи бюджета ви значително. От друга страна обаче не трябва да се правят компромиси с качеството на монитора, защото за нуждите на гейминга, той трябва да отговаря на някои определени изисквания.
За щастие все още има производители, които нямат за цел да предлагат в портфолиото си само модели с космическа цена, които са предназначени за професионалните и по-платежоспособните геймъри. Един от тези производители е Philips и в днешното си видео, екипът на Digital.bg ще ви покаже един от най-достъпните геймърски монитори на пазара към момента – Philips 272E1GAEZ.
Моделът е представител на E-line серията на компанията, която е известна с това, че залага на изчистен дизайн, добри технически характеристики и достъпна цена. Както и сам ивиждате на екраните си, почти нищо в дизайна на 272E1 не подсказва, че той е геймърски. Няма крещящи А-симетрични линии, няма безброй светещи елементи, няма и стой с визия на извънземен изтребител.
Всичко е изчистено, в един цвят, с правилна форма. Погледнат така, този Philips изглежда като типичен офисен или бизнес монитор. Стойката е правоъгълна, със стандартен дизайн и позволява 10см регулиране на височината, настройката на наклона е в диапазона -5 + 20 градуса.
Диагоналът на дисплея е 27″, като размерите на самия монитор са 613мм на 368мм. Както е видно рамката в три от страните около екрана е минимална. Профилът е тънък – в най-издадената си част, той е 41мм.
Панелът на дисплея е VA LCD, което използва W-LED система за светодиодна подсветка. Дисплеят е със съотношение на страните 16:9 и е с Full HD резолюция – 1920х1080 пиксела. Един от ключовите елементи в този монитор неговата честота на опресняване – 144Hz. Те гарантират плавно движеща се игра за която допълнително допринася и наличието на AMD FreeSync Premium, която не позволява загуба в качеството при предаването на образа от хардуера към монитора. Геймърският монитор на Philips е с 1мс MPRT. Зад тази абревиатура стои Moving Picture Response Time или иначе казано времето за реакция на движещата се картина.
Също както честота на опресняване, това е ключов елемент при геймърските монитори. Като база за сравнение 144Hz на 1мс са и в пъти по-скъпи монитори от този. От тестовете си отчитаме, че цветопредаването на дисплея е много добро. Цветовата му гама е NTSC 101.5%*, sRGB 121.9%, като е наличен и Mega Infinity DCR SmartContrast със съотношение 3000:1.
Дисплеят има Anti-Glare покритие с 25% замъгляване. Това означава, че ако в стаята в която играете има директно насочена към екрана лампа или сте с гръб към слънчевият прозорец през деня, образът ще остане достатъчно добре видим, без заслепяващи отблясъци. Тук е моментът да отбележим, че яркостта на дисплея е 350 cd/m². За разлика от бизнес мониторите, при които ъглите на странично виждане са ограничени, тук имате 178º както по хоризонтала, така и по вертикала. Ако някой около вас гледа как играете, картината ще бъде без забележки. Това автоматично ви позволява, във времето в което не играете, спокойно да използвате Philips 272E1 като телевизор за онлайн телевизия. По време на игра, на помощ идва и специален оптимизиран режим SmartImage.
При него на екрана има бърз панел с настройки от който можете да изберете готови конфигурации за RTS и FPS заглавия. Можете да активирате и “Състезателен” режим, който адаптира дисплея с най-бързото време за реакция и висок цвят. Могат и да се запаметят 2 персонални геймърски режима, съобразени с настройките при които играете определени игри. Те са полезни и ако на монитора играят двама човека с различни предпочитания. Нещо като практичната функция с памет на седалките, волана и огледалата в автомобилите. По данни на Philips, в мониторът са използвани LowBlue и Flicker-Free технологии, които намаляват значително умората на очите при продължителна употреба.
Изходите и приложенията, които включва периферията са DisplayPort, HDMI, захранващ порт и аудио входове,. Мониторът също така има вградено озвучение, състоящо се от 2 стерео високоговорителя с мощност по 3W всеки.
И тъй като на няколко пъти споменахме, че това е бюджетно предложение с достъпна цена, сигурно ви е интересно, каква точно е тя. Към момента на публикуването на това видео ревю, цената на монитора Philips 272E1GAEZ в България е около 450 лева.
Discussion about this post