Основната камера на Samsung Galaxy S5 е получила цели 16 MP, като сензорът е с високо качество на изработката и с размер 1/2.6''. Говорейки за размер, не можем да не отбележим, че размерът на пиксела е 1.12 µm (микрометра) – резултат който статистически определяме като много добър. След като екипът ни близо седмица подлага на какви ли не разнообразни фотографски тестове камерата на Galaxy S5, единодушно можем да заключим, че тя идеално би заменила 90% от джобните фотоапарати на пазара. Или. Питате се – Защо? Отговорът ще научите в днешното специализирано фотографско видео ревю, което Digital.bg е посветил на премиерният Samsung Galaxy S5.
Интерфейсът на камерата при всички досегашни Galaxy-та беше много добър…при S5 има промяна водеща отново до приятна, градивна изненада. На първо място – с максимум два клика можете да достигне до всяка една настройка. Базовите ефекти с цел удобство са намалени до минимум, като сред тях са всички основни които използваме често при снимки. Ако обаче искате да използвате нещо друго, можете да персонализирате камерата си изтегляйки съответното приложение.
Флагманът на Samsung е смартфонът чиято камера може да се похвали с най-бързият в света автоматичен фокус – 0.3 секунди. Какво приложение има той. Да кажем ,че S5 е в джоба ви и искате бързо да заснемете важен за вас момент. С телефон с обикновен автоматичен фокус шанса кадъра да бъде неразбираем е много голям. Нека тестваме новият флагман на Samsung. Друг момент в който бързият автоматичен фокус ще ви бъде от полза са снимките на бързо движещи се обекти. Не можем да не отбележим, че при този си тест нямаме нито един размазан кадър. Същата функция е активна и при заснемането на видео – в един момент искате да фокусирате бързо даден обект, който е на по-заден план. След натиск с пръст, времето за реакция е мигновенно. Тук можете да комбинирате, активирайки функцията Face Detection, тя разпознава лицата в кадър и автоматично ги фокусира. Когато сте били фотограф на групова семейна снимка – казвате “Зелеее” и натискате спусъка…да но в промеждутъка, някой вече е спрял да се усмихва. При S5 Samsung са вградили решение – функцията за гласов Recording. Кажете ли “Chees” камерата автоматично се активира, а когато комбинирате със серия от снимки – шансът да изпуснете идеалният кадър се свежда до минимум. Същата функция може да се използва и от разстояние, когато ръцете ви са заети. Достатъчно е просто да кажете “Shoot”
Отново на база фокусиране, Samsung ни изненадва приятно с друга иновативна функция. Това е Селективният фокус – да изберем кадър който искаме да заснемем, впечатление ви прави, че след натискане на спусъка е нужно малко време за да се запамети кадъра. Това се получва, защото реално вие не правите един, а цяла серия от кадри с различен фокус, на отделни компоненти от композицията която виждате на екрана си. В долната част пред вас се разкриват 3 различни опции – Близък, Далечен и Панорамен фокус. При последният, всичко в композицията ви е на фокус. При Далечен – фокусирането пада върху фона, а при Близък – върху предният план. По-запознатите фотографи от вас тук са разпознали вече така нареченият ефект “Боке”, той също присъства сред настройките на камерата. Любопитното е, че освен автоматичната настройка, имате и ръчна при която да корегирате фокусираните точки спрямо индивидуалните си предпочитания. Ако случайно в кадъра ви е попаднал обект, в случая кола, която не искате да присъства в него. Много лесно можете да я премахнете.
А сега ще разгледаме друга полезна екстра при камерата на този Samsung Galaxy S5 – това е HDR. В кои случаи го използваме. Тук имаме пейзаж при който предният план е тъмен, а фона силно осветен – това фотографите наричат Контражур. При включване на HDR, по-тъмните части започват да стават видими. Не е нужно да сте направили снимката, за да видите в действие HDR – функцията е видима още в Live View върху дисплея на телефона.
S5 предоставя няколко различни формата и резолюции на заснемане – двата най-често използвани от тях са 16:9 с 5312х2988 пиксела и 4:3 при който резолюцията е 3984х2988. При снимането на видео освен популярното FullHD с 1080p и 60fps, смартфона поддържа и запаметяването на 4k съдържание при което еквивалента е 2160p с 30fps. Тази революционна технология гарантира брилянтна детайлност на изображението при която, ако възпроизвеждате последствие върху 4k телевизор, видео изживяването е неповторимо, сякаш случващо се пред вас.
От бързото меню разбира се можете да изберете и компресиран формат, подходящ за изпращане чрез MMS. В същото това под-меню намираме и три много зарибяващи режима – Smooth, Fast и Slow motion. Тук можете да си помогнете допълнително с вградената стабилизация. Тя не е оптична, но на софтуерно ниво обира всички паразитни трептения на ръката ви достатъчно добре. Slow motion е ефект който често срещаме с какво ли не приложение. Вече с телефона си можете да запаметявате кадри, наподобяващи тези в култовата поредица на Discovery Channel – Time Warp. Fast Motion пък е точно обратното, а Smooth прави движението плавно и гладко.
Когато комбинираме снимки и видео, се получава още една интересна функция при Samsung Galaxy S5 – това е така наречената виртуалната обикола. При нея може да се сазнеме 360-градусова панорама около себе си. Тя последствие се използва като своеобразен виртуален тур. Страхотно приложение за брокери на имоти.
Преди да преминем към помощната предна камера на смартфона, ще споделим и впечатленията си от светкавицата. Тя е LED като тестовете ни показват, че при пълен мрак без проблем осветява всичко в кадър на разстояние от около 3 метра. При видео отчитаме идеално осветяване с метър по-малко. Втората, помощна при провеждането на видео разговори камера е намерила място в дясната горна част, над дисплея. Тя е 2.1 MP и предава Full HD с 1080p 30fps. Качеството й дори в помещения без директна слънчева светлина е добро, отчитаме и наличието на функцията dual video call.
Discussion about this post